انتخاب عاقلانه را در ازدواج فراموش کنید!

روانشناسی ازدواج

 خیلی از حرف ها به نظر درست می آیند، در حالیکه اشتباه هستند. کلمات درستی که بارها در کنار هم قرار گرفته، با آنها جمله ساخته شده است. جمله هایی درست و منطقی که زیر سوال بردن آن ها مشکل است. چرا که جامعه با تکرار زیاد آن ها را به عنوان اصل پذیرفته است.

یکی از این اصول این است که برای ازدواج باید عاقلانه تصمیم گرفت.

عشق کافی نیست. همه ی ما این جمله را بارها شنیدیم و قبولش کردیم. کیست که در اطرافیان خود ازدواج های عاشقانه ای را ندیده باشد که به شکست انجامیدند؟

متخصصان و کارشناسان در رسانه های مختلف به مردم آموزش می دهند که برای ازدواج چطور تصمیم بگیرند. چه سوال هایی را باید در جلسات خواستگاری از طرف مقابل پرسید و به چه چیزهایی در طرف مقابل باید توجه کرد؟

به نظر می رسد که تفاوت خاصی بین انتخاب شریک زندگی و انتخاب یک وسیله ی برقی وجود ندارد، فقط روش های بررسی این دو کمی متفاوت است!

ازدواج شکلی از یک رابطه ی عاطفی معنادار است.

احساسات و عواطف، متمایزکننده ی این رابطه از سایر رابطه های زندگی هستند. در رابطه ی عاطفی معنادار، فشاری از محیط بیرون احساس نمی شود. بعد اجتماعی اهمیت چندانی ندارد و عمق احساسات و میزان راضی کننده بودن آن ها برای دو نفر اهمیت دارد.

در ازدواج بعد اجتماعی اهمیت زیادی دارد و عموما شخص از سوی محیط بیرون تحت فشار است. آداب و رسوم مختلف و نظر دیگران در آن پررنگ بوده، زمان آن از سوی جامعه تعیین می شود.

ازدواج در حقیقت اخذ مجوز برای شروع رابطه ی جنسی با یک فرد مشخص است.

رابطه ی عاطفی معنادار با جفت گیری متفاوت است و هیچ کس مجبور نیست در برهه ای از زندگی برای شروع زندگی جنسی منظم با یک فرد مشخص، تصمیم بگیرد.

رابطه ی عاطفی معنادار زمانی شکل می گیرد که شخص بسیاری از نیازهای خود را تامین کرده باشد. هویت فردی و اجتماعی تشکیل داده، تعریفی نسبتا ثابت از خود برای دهه های آینده در ذهن داشته باشد.

 معنی انتخاب عاقلانه این است که شما به اندازه ی کافی فرصت تبدیل شدن به یک فرد عاقل را داشته باشید، نه این که معشوق خود را با عقل انتخاب کنید!

 • یعنی حرفه ای نسبتا ثابت داشته،
 • نسبت به چیزهایی در زندگی تان احساس مسئولیت داشته باشید
 • بتوانید دست کم بخشی از خواسته های مالی خود را تامین کنید
 • به طور کامل به دیگری متکی نباشید
 • شما نسبت به خودتان به یک احساس رضایت خوشایند رسیده باشید
 • و بخاطر چیزهایی که کسب می کنید، احساس ارزشمندی داشته باشید

انتخاب عاقلانه تنها زمانی می تواند اتفاق بیفتد که شما به اندازه ی کافی مستقل بوده باشید.

در واقع معنی عاقل و بالغ بودن داشتن استقلال مالی و عاطفی است. زمانی می توانید وارد یک رابطه ی عاطفی معنادار شوید که به اندازه ی کافی به خودتان تکیه کرده باشید، از تنهایی خسته شده باشید و دلتان بخواهد در کنار دیگری باشید.

در این زمان می توانید به احساس و نظر خود به عنوان یک شخص عاقل اعتماد کنید. چون شما از طرف کسی تحت فشار نبوده، خودتان به تنهایی توان انتخاب و تصمیم گیری دارید.

 • این که زمان ازدواج توسط دیگران تعیین شده،
 • لیستی از افراد دم بخت تهیه شده،
 • سوال های خواستگاری در فضای مجازی جستجو شود،
 • زمانی که هدف سروسامان گرفتن باشد (تامین نیازهای فیزیولوژی و امنیت توسط دیگری)،
 • و به پایان رسیدن هر چه سریع تر دوره ی مجردی به خاطر حرف های مردم (کسب مقبولیت و امنیت اجتماعی)

رابطه ای که به این شکل آغاز می شود یک قرارداد اجتماعی برای جفت گیری است، نه یک رابطه ی عاطفی معنادار.

چرا که در رابطه ی عاطفی معنادار خواسته های مادی تعیین کننده ی مهمی نیستند. دو نفر دارایی های خود را به رابطه آورده، برای ساختن زندگی بهتر به هم کمک می کنند.  دو نفر که به هم علاقمند شده اند و تنها همین دوست داشتن آن ها را وادار کرده، زندکی خود را با هم شریک شوند، نه هیج باید و نبایدی از محیط بیرون.

امیدوارم که از مطالعه این مطلب لذت برده باشید

دکتر فائزه خانلرزاده بهترین روانشناس نوروسایکولوژیست بهترین روانشناس دکتر فائزه خانلرزاده روانشناس تلفنی مشاوره تلفنی روانشناس آنلاین روانشناس آنلاین

فائزه خانلرزاده

فائزه خانلرزاده