انرژی مثبت از دیدگاه وانشناسی

در مورد چیزهای اشتباهی که به ظاهر درست هستند زیاد نوشتم. مطالبی که بارها و بارها از طریق رسانه ها و تریبون های مختلف تکرار شده، تبدیل به اصل، قاعده و باور شده اند.

دیگر هرگز این حرف ها را نزنید!

انسان ها تغییر نمی کنند

ازدواج عاقلانه را فراموش کنید

یکی از این اصل ها انرژی مثبت است.

این که ما در زندگی باید نیمه ی پر لیوان را ببینیم (نیمه ی خالی را نبینیم)، جمله های مثبت را تکرار کنیم و به خودمان و دیگران انرژی مثبت بدهیم. این حرف ها خیلی خوب است و زیر سوال بردن آن ها احتمالا هزینه دارد. ولی درست نیست از این جهت که با طبیعت ما سازگاری ندارد.

  در انرژی مثبت صداقت وجود ندارد

اگر بخواهیم نظر روانشناسی را در این زمینه بدانیم توصیه این است که در هر شرایطی و در مواجهه با هر رویدادی، احساسی را که تجربه می کنی بشناس، آن را بپذیر و احساسش کن. احساس شما می تواند خشم، غم، حسرت، حقارت یا ناامیدی باشد. هر چه که هست با خودت روراست باش.

 به خودت بگو من در حال حاضر احساس حقارت می کنم.

 من عمیقا غمگین هستم و نمی دانم این غمگین بودن تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

من از این شخص خوب و مهربان خوشم نمی آید، چون در برابر او اعتماد به نفس ندارم.

من حسرت چیزهایی را می خورم که شخص مقابلم دارد و خودم از آن ها محروم هستم.

هر انسانی این احساسات را در زندگی روزمره تجربه می کند، بدون دلیل، بدون این که بدذات باشد یا دچار مشکلی روانی باشد که ریشه در کودکی دارد! هر شخصی هیجان های منفی و دردناک را تحربه می کند، بدون این که نیاز به توجه جدی و درمان داشته باشد. چرا که مغز ما رویدادها را درک کرده، پیوسته هیحانات متفاوتی را در ما به وجود می آورد. چون دنیای اطراف ما پر از ناهماهنگی، بی رحمی، بی عدالتی و کاستی است.

نیاز است که ارسال انرژی مثبت به خود و دیگران را متوقف کنیم و بلند بگوییم که مجبور نیستیم از همه چیز راضی باشیم.

برای نمونه اگر جایی احساس کردیم به اندازه ی کافی زیبا و جذاب نیستیم، این را بپذیریم و ناراحت شویم! شهامت داشته باشیم و بگوییم آن شخص از من زیباتر است.

انرژی مثبت می خواهد که کیفیت زندگی ما را بالا ببرد و به ما کمک کند به رویدادها نگاه مثبت تری داشته باشیم، ولی خیلی اوقات این کار به قمیت دروغ گفتن به خود و سرکوب احساساتی انجام می شود که باید توسط ما تجربه شوند.

به نظر می رسد روانشناسی این روزها به رشته ای تبدیل شده که هدفش دادن انرژی مثبت به دیگران است. در حالی که کمتر رشته ای وجود دارد که در متون آن تا این حد در مورد ضعف های انسان صحبت شده باشد. در مورد این که چرا انسان نمی تواند، چه عواملی او را محدود می کند و چقدر شخصیت و سبک زندگی انسان تحت تاثیر حسرت ها، عقده ها و کمبودهای اوست.

در دو دهه ی اخیر مارتین سلیگمن روانشناسی مثبت گرا را در مقابله با تمرکز روانشناسی بر ضعف ها و کمبودها ایجاد کرد.

به خودتان و دیگران انرژی مثبت ندهید! دکتر فائزه خانلرزاده بهترین روانشناس رشت

به خودتان و دیگران انرژی مثبت ندهید! دکتر فائزه خانلرزاده                                             روانشناس

 هدف روانشناسی مثبت گرا این است که به انسان کمک کند همه ی واقعیت ها را ببیند (نه فقط مثبت ها را)، چون ذهن انسان ناتوانی ها، افکار منفی و حوادث ناامید کننده را سریع تر دریافت می کند. ولی ابدا در هیج کجای علم ادعا نشده که سرکوب کردن احساس ها، نادیده گرفتن بخشی از زندگی و تکرار دروغ های خوشایند به رشد سالم انسان کمک می کند.

در مورد انرژی مثبت هر چقدر شنیدیدم، خواندیم و عمل کردیم کافی است!

اکنون نیاز داریم پذیرش را یاد بگیریم. چیزی که در مورد آن چیزی نمی دانیم، ولی مهم ترین اصل در روابط انسانی و تحربه ی احساسات سالم است.

پس با خیال راحت عصبانی شوید، غمگین شوید، حسرت بخورید و اضطراب داشته باشید!

چرا که ترس از این احساسات طبیعی و مقابله با آن ها خشم، افسردگی، حسادت و اضطراب را به ویژگی همیشگی در وجود شما تبدیل خواهد کرد.

امیدوارم که از مطالعه این مطلب لذت برده باشید

دکتر فائزه خانلرزاده بهترین روانشناس نوروسایکولوژیست بهترین روانشناس دکتر فائزه خانلرزاده روانشناس تلفنی مشاوره تلفنی روانشناس آنلاین روانشناس آنلاین

فائزه خانلرزاده

فائزه خانلرزاده