ف.خ

آیا عاشق دیوانه است؟!

  • عشق شهوانی از دیدگاه نوروسایکولوژی:  یک وضعیت پیچیده­ هیجانی قدرتمند: 
  • میل و اشتیاق شدید برای رسیدن به یکدیگر
  • عشق دوطرفه با احساس امنیت و خلسه 
  •  و عشق یک طرفه با احساس تهی بودن، اضطراب، یاس و ناامیدی رابطه دارد.

افراد در همه­ فرهنگ­ها قدرت عشق شهوانی را می­شناسند. مقیاس عشق شهوانی PLS توسط هاتفیلد و اسپرچر ساخته شد که رفتار، شناخت و هیجان ناشی از این اشتیاق را می­سنجد. این مقیاس عشق را در فرهنگ­های متفاوت بسنجد.

  • در دوران باستان عشق یک بیماری بود. و عاشق بیمار در نظر گرفته می­شد: عاشق، شیدا، دیوانه، مجنون…
  • اخیرا نوروسایکولوژیست­ها با استفاده از تحقیقات نوروسایکولوژی و آناتومی اطلاعاتی راجع به عشق شهوانی به دست آوردند. نوروسایکولوژیست­ها معتقدند نظر مردم عهد باستان در مورد عشق درست بوده است!

عشق در آزمایشگاه

عشق شهوانی سیستم خودکار عصبی و واکنش­های اسکلتی_ ماهیچه­ ای را تحریک می­کند.

روش­های مدرن نوروسایکولوژی برای شناخت عشق شهوانی:

:EEG

دانشمندان دریافتند فرایند تصور عشق درکورتکس مشابه چیزییست که هنگام عمل کردن رخ می­دهد.

آن­ها  با 10مرد و زن مصاحبه کردند. زمانی را در گذشته که با محبوب خود خوشحال بودند را تصور کنند (بدون تصورات جنسی). یک بار هم همان احساس را با تصورات جنسی تجربه کردند.

محققان مشاهده کردند:

افراد عاشق احساسات را درست مثل یک حلزون که خانه­ خود را حمل می­کند با خود به آزمایشگاه آورده بودند ! تصورات هیجانی آن­ها حتی در شرایط آزمایشگاهی هم کاملا واضح و ملموس بود.

وقتی شرکت کنندگان تکلیف را انجام دادند، EEG 15 منطقه­ متفاوت را در مغز ثبت کرد. محققان می­گویند لوب فرونتال و POSTERIOR در زمان تصورات عاشقانه وضعیت­های مشابهی را نشان دادند، در حالیکه در لوب فرونتال بخش­های کوچکتری هم در مقایسه با POSTERIOR فعال شدند. محققان نتیجه گرفتند هنگام تصورات عاشقانه در برابر سایر محرک­های حسی ، به طور معناداری مناطق پیچیده ­ا­­­­ی از مغز بویژه لوب فرونتال فعال می­شوند.

نتیجه  این آزمایش نشان میدهد تصورات عاشق چیزی بیش از یک تصویر در سر آنهاست. میتوانیم بگوییم از این پژوهش دریافتیم بر خلاف گفته  مولانا ” وصف العیش نصف العیش ” نیست، بلکه همه  عیش است 😉

دکتر فائزه خانلرزاده روانشناس      

پیشنهاد میکنم مطالب زیر را مطالعه بفرمایید:

روانشناسی عشق و ژنتیک

مکانیزم عشق در مغز

روانشناسی شکست عشقی با نظریه مثلث عشق

عشق از دیدگاه عصب روانشناسی