احساس مرد نسبت به زن از دید روانشناسی

در غیرت همیشه مقداری خشم است.

 این خشم می تواند از سوی مرد غیرتی متوجه زن باشد، می تواند هم بر سر مردی که برای زن مزاحمت ایجاد کرده، خالی شود. در حقیقت آنچه که باعث شده بسیاری از مردان با زیر سوال رفتن ارزش غیرت، غیرتی شوند، همین معنی دوم آن است.

رفتاری که هر چقدر مفید و ضروری باشد ( که نیست)، نمی تواند ستم و زشتی رفتار نخست را از بین ببرد و ما را وادار کند انتقاداتمان را نسبت به این مفهوم ملایم تر کنیم.

 چون در هر صورت خشم ناشی از غیرت بیشتر از همه پیکر زنان را زخمی و مجروح کرده است.

مرد غیرتی نخستین کسی است که برای زن احساس ترس و ناامنی بوجود می آورد.

  بسیاری از این زنان هیچ نگرانی بابت مردان غریبه ندارند، ولی از مرد غیرتی خانواده، پدر، برادر یا همسر خود وحشت دارند. همان مردانی که مدعی هستند به خاطر محافظت از او خشونت به خرج می دهند، خودشان اولین عامل خطر و تهدیدند. منطق مرد غیرتی شباهت زیادی به منطق گشت ارشاد دارد. اعمال خشونت، تحقیر، کنترل، کتک زدن و … برای محافظت از او!

غیرت از نوع دوم، یعنی جایی که خشونت متوجه شخص مزاحم است هم نمی تواند روشی منطقی برای حفظ امنیت زنان باشد.

 مشکل این است که جامعه سال ها آموزش دیده که مرد موجودی بدون کنترل بوده، به طور طبیعی امکان دارد به زن تجاوز کند. به همین دلیل هر زن به یک مرد نگهبان نیاز دارد و البته که بسیاری از مردان و زنان از ایفای نقش نگهبان شجاع و پرنسس اسیر لذت می برند.

زن زیباست و احتمالا مرد از تماشای او لذت می برد. این چیزی است که جامعه ی ما آن را می داند، ولی هرگز از تریبون های رسمی نشنیده است!

هیچ وقت کسی به ما نگفت تو می توانی هر احساسی را داشته باشی، ولی اجازه نداری همیشه مطابق با آن رفتار کنی، تو گاهی نباید احساست را به زبان بیاوری. ولی جامعه ی ما به جای این دستورات ساده و قابل اجرا، روشی سخت و غیرممکن را در پیش گرفت.

قانون گفت زن نباید زیبا باشد تا مرد از دیدن او خوشش نیاید!

 زن نباید بخندد، نباید آزادانه در اجتماع ظاهر شود تا  امکان تجاوز برای مرد به عددی نزدیک به صفر برسد.

 از طرفی با تاکید بر تزکیه ی نفس مردم را تشویق کرد احساسات گناه آلود خود را از بین ببرند تا دیگر دلشان نخواهد لذت دنیوی را تجربه کنند.

اگر اینهمه پول، انرژی و سال های عمر ما  که صرف انکار و سرکوب احساسات طبیعی مان شد، برای نوشتن قوانینی خردمندانه متمرکز بر رفتار (و نه افکار و احساسات) هزینه می شد، وضعیت مان اکنون چقدر متفاوت بود.

اگر مردم با چشم خود ببینند که ماموران به جای جنگیدن با زیبایی زنان، فقط با جرم” هایی نظیر تعرض، حرف های رکیک جنسی و تجاوز به حریم دیگران برخورد می کنند، به طور قطع رفتارهای تحقیرآمیز به مرور زمان کمتر شده، به دنبال آن نگاه توهین آمیز و غیرانسانی به زنان به تدریج از بین می رود.

ولی تا زمانی که گشت ارشاد هست، تحقیر و خشونت علیه زنان قانونی بوده، هر روز شاهد قتل، تحقیر، شکنجه و زندانی شدن زنان معمولی جامعه مان هستیم. رنانی که اگر در جایی خارج از این مرزها به دنیا آمده بودند، زندگی شان هیچ شباهتی به وضعیت غمناک و تاسف آور امروزشان نداشت.

امیدوارم که از مطالعه این مطلب لذت برده باشید

دکتر فائزه خانلرزاده بهترین روانشناس نوروسایکولوژیست بهترین روانشناس دکتر فائزه خانلرزاده روانشناس تلفنی مشاوره تلفنی روانشناس آنلاین روانشناس آنلاین

فائزه خانلرزاده

 • دکترای روانشناسی نوروسایکولوژی
 • عضو سازمان نظام روانشناسی
 • عضو انجمن روانشناسان ایران
 • عضو جامعه پزشکان و روانشناسان های سلامت
 • عضو انجمن مراکز خدمات روانشناسی و مشاوره ایران
 • روانشناس خانواده و مشاور ازدواج در قائمشهر

فائزه خانلرزاده

 • دکترای روانشناسی نوروسایکولوژی
 • عضو سازمان نظام روانشناسی
 • عضو انجمن روانشناسان ایران
 • عضو جامعه پزشکان و روانشناسان های سلامت
 • عضو انجمن مراکز خدمات روانشناسی و مشاوره ایران
 • روانشناس خانواده و مشاور ازدواج در قائمشهر