چرا آدم های نامهربان جذاب ترند؟

روانشناسی

همه ی ما کم و بیش این احساس را داریم که بد هستیم. درجه ای از ” عدم اطمینان به خود” در وجود ماست و  این نگرش عمیق احساس, افکار, رفتار و سبک زندگی ما را مشخص می کند.

انتخاب ها و تصمیم های ما ناخودآگاه با این هدف انجام می گیرند که ما را اثبات کنند. گاهی تلاش می کنیم خودمان را به دیگران ثابت کنیم و گاهی می خواهیم به خودمان ثابت کنیم که به اندازه ی کافی خوب هستیم.

ما در یک جدال همیشگی با دنیای بیرون و درون خود هستیم.

می خواهیم کم نیاوریم و عمیقا نیاز داریم مورد تایید و تحسین واقع شویم. ما دوست داریم زیبا, دوست داشتنی و قابل احترام باشیم.

ارتباط با افراد مختلف احساسات متفاوتی را در ما ایجاد می کند. برخی ما را دوست دارند, از ما خوششان می آید. بعضی به ما بی توجهی می کنند و برخی افراد نسبت به ما بیرحم هستند و دوستمان ندارند.

به طور معمول افراد نامهربان جذاب تر هستند.

این چیزی است که بیشتر افراد به آن اعتراف کرده اند. در حالیکه همواره به ما توصیه می شود نسبت به هم مهربان و باملاحظه باشیم, در عین حال می دانیم که خوب بودن به تنهایی شانس موفقیت را در روابط بیشتر نمی کند.

ما به چشم خود بارها دیده ایم که افراد بی ملاحظه توجه های بیشتری را جلب می کنند. دلیل این امر این است که این اشخاص نگرش عمیق” من بد هستم” را در دیگران بیدار می کنند.

شخص با این ضربه هراسان می شود و می خواهد با آن مقابل کند. بنابراین سعی می کند خوب بودن خود را به او ثابت کند.

بسیاری از کارها و در حقیقت بخش بزرگی از زندگی ما صرف اثباتمان به آدم های نامهربان می شود.

با توجه به اینکه هسته ی وجود ما به خوب, دوست داشتنی و موردتایید نبودن حساس است, با دریافت این پیام از دیگری, واکنش نشان داده, سعی می کند آن ذهنیت را در طرف مقابل اصلاح کند.

ما دلمان می خواهد دوست داشته شویم, به ویژه توسط کسانی که نامهربان هستند و قبولمان ندارند. افرادی که از ما بهتر هستند و تشخیص دادند ما به اندازه ی کافی خوب نیستیم.

روانشناسی عشق و بی توجهی 

 واقعیت این است که از دید ما این افراد ارزشمند هستند و به دست آوردن توجه و تاییدشان رضایت بخش است. ولی کسانی که ما را خوب می بینند, احتمالا خودشان هم مانند ما بد هستند و انگیزه ای نداریم که خودمان را به آنها ثابت کنیم.

 

امیدوارم که از مطالعه این مطلب لذت برده باشید

دکتر فائزه خانلرزاده بهترین روانشناس نوروسایکولوژیست بهترین روانشناس دکتر فائزه خانلرزاده روانشناس تلفنی مشاوره تلفنی روانشناس آنلاین روانشناس آنلاین

فائزه خانلرزاده

فائزه خانلرزاده